31.10.2009 (sobota) II Warszawskie Laboratoria Dźwiękowe: KONCERT FINAŁOWY

Info

Start: 21:00
Wstęp: wolny


Zagrają: Jazzsteppa, Mikrokolektyw,  Zooplan, DJ Eprom (live set), Fau + goście

II WLD
 II WLD
II WLDII WLD

O festiwalu: http://www.laboratoriadzwiekowe.pl/

Koncert finałowy jest kulminacyjnym punktem festiwalu. Wszelkie nurty muzyczne obecne podczas prawie miesiąca trwania projektu zostaną zebrane i zaprezentowane jednego wieczoru w klubie CDQ.

Jako główna gwiazda wystąpi zespół Jazzsteppa – projekt, który powstał w grudniu 2006 roku, kiedy to jeden z berlińskich klubów muzycznych na dwa tygodnie zamienił się w ośrodek eksperymentów jazzowo-elektronicznych. Zjechali się tam muzycy i DJ'e z całej Europy, a efektem tego było powstanie tworu nazwanego później Jazzsteppa. Zespół ten łączy dubstep, drum'n'bass, hard-bop, jazz i dancehall. Ich muzyka ma siłę i głębię dubstepu, ale jednocześnie żywa trąbka i perkusja dodają świeżości i dobrego smaku.

Podczas finału II Warszawskich Laboratoriów Dźwiękowych wystąpią również polscy artyści. Mikrokolektyw, twórczą kontynuację znakomitego zespołu jazzowego Robotobibok, tworzą: Kuba Suchar (perkusja, minimoog), Artur Majewski (trąbka, elektronika). Zespół na bazie wolnej improwizacji konfrontuje tradycje awangardowego jazzu z post-rockiem. Duet powstał w 2004 r. i przyjął formę swobodnie improwizującego kolektywu, w którym myślą przewodnią było poszukiwanie nowych rozwiązań dla takiego składu. Majewski i Suchar inspirowani dokonaniami takich mistrzów jak: Don Cherry, Ed Blackwell, Max Roach, tworzą muzykę akustyczną, podbarwioną syntezatorem minimoog, perkusjonaliami i samplerem, które jednak nigdy nie wychodzą na plan pierwszy. Najbardziej zainteresowani są surowym brzmieniem duetu trąbka – perkusja, w którym to uzyskują największą ekspresję i swobodę. 

Kolejnym duetem, który wystąpi podczas finałowego koncertu jest Zooplan, tworzony przez klarnecistę Michała Górczyńskiego oraz znanego polskiego beatboxera – TikTaka. Górczyński w swojej grze na klarnecie oraz klarnecie basowym stosuje unikalne techniki artykulacji. Muzycy łączą te dźwięki z beatboxem tworząc w wyobraźni odbiorców odgłosy safari.

Wyjątkowym rarytasem tego wieczoru będzie również live act bez wątpienia najlepszego polskiego turntablisty – DJa Eproma. Jest ona najobficiej utytułowanym polskim twórcą w tej dziedzinie, uzyskał m.in. tytuł Mistrza Świata federacji ITF… dwukrotnie!

Koncert finałowy II Warszawskich Laboratoriów Dźwiękowych zostanie wzbogacony o set warszawskiego dja dubstepowego – Faua oraz jego gości.

 

Jazzstepa
 Jazzstepa
JazzstepaJazzstepa

JAZZSTEPPA

W grudniu 2006 roku jeden z berlińskich klubów muzycznych na dwa tygodnie zamienił się w ośrodek eksperymentów jazzowo-elektronicznych. Zjechali się tam muzycy i DJ'e z całej Europy, a efektem tego było powstanie tworu, nazwanego później Jazzsteppa.

Organizatorzy imprezy: BarbZ & ShmueL!, muzycy free jazzowi, odkryli rosnące zafascynowanie w świecie eksperymentów dźwiękowych i muzyki elektronicznej. Wspólnie z niemieckim fanatykiem dźwięku "Katalze" JazZstePpa utworzyli swoje wczesne brzmienie, łącząc dubstep, drum'n'bass, hard-bop i dancehall. Przez 2007 – 08 Jazzsteppa podróżowała po Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Słowacji, Austrii, Danii i Izraelu, wzbudzając zainteresowanie Dj’ów „wielkiej sceny” takich jak: Dj Maxximus, Scuba & Joe Nice. Kolektywna filozofia Jazzsteppy doprowadziła do współpracy z artystami  instrumentów dętych, beatmakerami i producentami z całej Europy takimi jak: Rusko, Mach Jaggah i wielu innych. 

Pierwsze wydawnictwo ekipy zostało wydane w Hotflush Records (wytwórnia takich artystów jak: Benga, Elemental, Scuba & Luke Envoy). Inny utwór Jazzsteppy „one” był kawałkiem otwarcia na składance „Space and Time”, znalazł się między artystami takimi jak: Vex’d, Boxcutter i Toasty.

Druga płyta Jazzsteppy „five/America B” było wydane przy Mental Groove Subsidiary – MG77; sprzedając tysiące płyt, muzyka Jazzstepy osiągnęła jakość unikalnej niszy Dubstepu.

Ich muzyka posiada całą energię jaką posiada w sobie gatunek Dubstepu, ale instrumenty dęte i perkusja grana na żywo wprowadza świeże tchnienie i zmysłowość do wyrafinowanych rave’owych klimatów. Wydaje się że dopiero zaczynają dopracowywać swoją wizję grania. Ich LP jest już na horyzoncie, i możemy być pewni że ten unikalny kolektyw będzie przełamywał kolejne bariery i zaskakiwał świetną, świeża muzyką.

 

Linki:
http://jazzsteppa.co.uk/
http://www.myspace.com/jazzsteppa

Mikrokolektyw
 Mikrokolektyw
MikrokolektywMikrokolektyw

MIKROKOLEKTYW

Członkowie:
Kuba Suchar - dr, minimoog (ex-Robotobibok) 
Artur Majewski - tp, elektronika (ex-Robotobibok) 

Wrocławski Mikrokolektyw, to duet Artur Majewski, Kuba Suchar, których znamy z fenomenalnego Robotobiboka. Zespół na bazie wolnej improwizacji konfrontuje tradycje awangardowego jazzu z post-rockiem. Odnajdziemy tu wpływy zarówno Don'a Cherry'ego czy Art Ensemble of Chicago, jak i współczesnych chicagowskich tuzów (Rob Mazurek, Tortoise). 

Duet powstał w 2004 r. i przyjął formę swobodnie improwizującego kolektywu w którym myślą przewodnią było poszukiwanie nowych rozwiązań dla takiego składu. Majewski i Suchar inspirowani dokonaniami takich mistrzów jak Don Cherry, Ed Blackwell, Max Roach, tworzą muzykę akustyczną, podbarwioną syntezatorem minimoog, perkusjonaliami i samplerem, które jednak nigdy nie wychodzą na plan pierwszy. Najbardziej zainteresowani są surowym brzmieniem duetu /trąbka, perkusja/, w którym to uzyskują największą ekspresję i swobodę. 

Mikrokolektyw jako mikro-zespół jest jednostką otwartą na kolaboracje i wszelkiego rodzaju próby poszerzenia składu. Do tej pory Mikrokolektyw występował wspólnie z Robem Mazurkiem i Mauricio Takara (Sao Paulo Underground), Marcinem Dymiterem (Emiter), koncertował jako część ansamblu Exploding Star Orchestra a ostatnio w towarzystwie chicagowskiego basisty  Jasona Ajemiana (Chicago Underground 3, ESO, Dragons 1976) i japońskiego perkusisty Nori Tanaka (Jeb Bishop Quartet, A Cushicle) znanych jako duet LayAllOverIt. Zespół koncertował m.in. we Włoszech, Niemczech, Słowenii i na Słowacji.

Linki:
www.myspace.com/mikrokolektyw
www.myspace.com/robotobibok
www.robot.futuro.info.pl/indexopt.html

Zooplan
 Zooplan
ZooplanZooplan

ZOOPLAN

Zooplan to zespół działający od 2007 roku. Tworzą go beatboxer Patryk Matela znany jako TikTak oraz klarnecista Michał Górczyński. Zooplan powstał z potrzeby interpretowania dźwięków otoczenia przy pomocy klarnetu i beatboxu. Projekty zespołu ukierunkowane są na różnorodne zestawianie kierunków muzycznych i grup dźwięków, począwszy od zwierząt, poprzez ciężarówki, a kończąc na graniu w kuchni czy w łazience.

Dotychczas realizowane projekty to inspiracje postaciami zwierząt przedstawione na  festiwalu Turning Sounds w 2008 roku oraz inspiracje dźwiękami ciężarówek przedstawione wraz z twórcą muzyki elektronicznej Constantinem Poppem w 2009 podczas cyklu “Contem ucha” w Filharmonii Łódzkiej. 

Zespół “Zooplan” zajmuje się również przetwarzaniem i wykonywaniem utworów polskich i zagranicznych kompozytorów. Do dalszych planów “Zooplanu“ należy wykonywanie jako utworów muzycznych podkładów dźwiękowych z kreskówki “Pingu” oraz utwory bazujące na rytmicznym czytaniu poezji Williama Blake’a do wnętrza klarnetu.

Michał Górczyński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie klarnetu. Od kilku lat specjalizuje się również w grze na klarnecie basowym. Występował jako solista na tymże instrumencie z holenderskim zespołem De Ereprijs, z Kwartetem Śląskim, z orkiestrą Filharmonii Podlaskiej oraz jako kameralista przede wszystkim z zespołem Kwartludium. Od lat łączy swoje doświadczenia jako interpretatora muzyki współczesnej z indywidualnymi poszukiwaniami własnych technik instrumentalnych i specyficznych środków wyrazu.

Patryk Matela jest beatboxerem, grafikiem i anglistą. Organizuje oficjalne mistrzostwa Polski w human beatbox, warsztaty i imprezy beatboxowe. Występuje na nietypowych imprezach muzycznych, w teatrach, na festiwalach muzyki współczesnej, przecierając szlaki wokalistyki ekstremalnej. Porzucił główny nurt popularnego beatboxu i od kilku lat zajmuje się poszukiwaniem nowych form wyrazu, nie stroniąc od brudnych brzmień i nieregularnych form.

Link: http://www.myspace.com/zooplan

DJ Eprom
 DJ Eprom
DJ EpromDJ Eprom

DJ Eprom

Wyjątkowym rarytasem tego wieczoru będzie również live act bez wątpienia najlepszego polskiego turntablisty – DJa Eproma. Jest on najobficiej utytułowanym polskim twórcą w tej dziedzinie, uzyskał m.in. tytuł Mistrza Świata federacji ITF… dwukrotnie!

 

Fau
 Fau
FauFau

FAU

Fau czyli Mateusz Szmigiero swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 2001 roku, jednak pierwszy album wydał dopiero w 2006, wspólnie z producentem Tele („Intrautro”, 16 Wersów Label). Od tamtego czasu jego zainteresowania muzyczne ukierunkowały się na dubstep, idm i minimal, co w 2008 roku zaowocowało cyklem imprez „Smoking Session” realizowanym wspólnie z Kacprem P. Obecnie spełnia się jako producent dupstepowy i dj łączący w swoich setach nawet, z pozoru, bardzo odległe od siebie gatunki. Wydaje w labelach Subtopia i Apparition Recordings.

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: