30.09.2011 (piątek) VLADIMIRSKA koncert promujący album "Night Trains"

Info

Start: 20:00
Wstęp: 15 zł 

VLADIMIRSKA to akordeon, trąbka, gitara i saksofon barytonowy. Debiutowali w 2010 roku. Określają swoją stylistyczną mieszankę jako muzykę "retro-cyrkowo-folkową". Zapraszamy do CDQ na ostatni koncert na ich wrześniowej trasie promującej płytę "Night Trains", która ukazała się w czerwcu 2011 nakładem Gustaff Records.


VLADIMIRSKA "Night Trains" - Gusstaff Records | premiera: 06.06.2011

"Night Trains" to pierwsza pełnowymiarowa płyta młodego krakowskiego zespołu Vladimirska, który zadebiutował na scenie muzycznej na początku 2010 roku.

Ciekawe i rzadko spotykane instrumentarium (akordeon, trąbka, gitara i saksofon barytonowy) oraz oryginalne brzmienie wpływa na trudność jednoznacznego sklasyfikowania muzyki grupy. Sam zespół określa swoją stylistyczną mieszankę jako muzykę "retro-cyrkowo-folkową". To trochę klimat kolorowego straganu z XIX wieku, odrobinę ukraińskiego stepowego folku, coś z bałkańskiego wesela i melodii jak ze starych wędrownych cyrków z początku XX wieku. To wreszcie trochę środkowoeuropejskiej melancholii, atmosfery cyganerii i klezmerskiego jazzu. 

"Night Trains" zawiera wybór utworów, które powstały od czasu gdy czwórka muzyków zaczęła grać razem w 2009 roku. Niektóre utwory są liryczne i melancholijne ("Muzyka do filmu", czy tytułowy "Night Trains"), a inne szybkie, dzikie i energetyczne ("Spectacolo", "Hala Targowa Circus Theme", "House on Fire"). Dodatkowym atutem są utwory z naturalnym, bezpretensjonalnym i zmysłowym śpiewem akordeonistki, Scotii Gilroy, który pojawia się w kilku kompozycjach. Album został nagrany na żywo, w lutym 2011, w dawnej fabryce Miraculum w Krakowie.

Retro-cyrkowe brzmienie zespołu Vladimirska ma swoje źródła w momencie, w którym Scotia Gilroy, kanadyjska akordeonistka, zaczęła akompaniować ulicznemu artyście – klaunowi, wykonującemu pantomimę na ulicach Krakowa. Po pewnym czasie klaun wyjechał do Berlina, lecz Scotia zapragnęła założyć zespół. Jej marzenia zaczęły się realizować, gdy spotkała Igora Herzyka, gitarzystę zaangażowanego w kilka krakowskich grup. Do zespołu dołączył zawodowy trębacz Ernest Heksel oraz francuski saksofonista barytonowy – Guillaume Martin (później zastąpiony przez Romka Głowackiego). Czwórka muzyków spotykała się często, aby aranżować “cyrkowe" melodie Scotii na cztery instrumenty. Wkrótce cały zespół zaczął komponować nowe utwory, nawiązujące jednak do pierwotnego pomysłu. W lutym 2010, w krakowskim klubie Lokator grupa wystąpiła publicznie po raz pierwszy. Zgromadzona licznie publiczność entuzjastycznie przyjęła muzykę zespołu. Od tamtego czasu Vladimirska grała liczne koncerty. Po wydaniu własnym sumptem EP “Blich Street" w czerwcu 2010 zespół występował w Polsce, Niemczech i Czechach. Grupa została zaproszona do skomponowania i wykonania na żywo muzyki do projekcji filmów niemych, między innymi "Mocny Człowiek" (1929) podczas Nocy Muzeów, w Muzeum Narodowym w Krakowie (maj 2010), zagrała na festiwalu "Down by the River" w Berlinie (lipiec 2010), "Slot Fest" (luty 2010) oraz  Fete de la Musique (sierpień 2010) w Krakowie. Zespół pojawił się również na słynnym "Jazz - Klezz session" w krakowskiej Alchemii podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej (czerwiec 2010). 

Tracklista:

 1. Werewolf
 2. Godzik
 3. Spectacolo
 4. Zakochany Kozak
 5. Interlude 1
 6. Walking Stick
 7. Muzyka Do Filmu
 8. Hala Targowa Circus Theme
 9. Interlude 2
 10. House On Fire
 11. Night Trains
 12. The Dancing Bear
 13. Outro

Presspack 

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: