2-3.08.2013 REFUSE 20th YEAR ANNIVERSARY FEST

Info

Start: 17:00
Wstęp: Piątek: 25zł Sobota: 45zł


2.08. Piątek

18.00 GOVERNMENT FLU
18.45 O INIMIGO
19.30 THE CORPSE
20.15 BURST IN (final show)
21.00 REGRES
22.00 EYE FOR AN EYE
23.00 TZN XENNA

3.08. Sobota

18.00 "Punk rock wg Zlodziei Rowerow" film
19.00 THUGxLIFE
19.45 NOTHING
20.30 CYMEON X
21.15 COKE BUST
22.00 ANCHOR
23.00 BETWEEN EARTH & SKY
24.00 CATHARSIS

 

WYKONAWCY

CATHARSIS (North Carolina, USA)

Dwie dekady temu, zanim przemysł muzyczny zaczął kolonizować wciąż jeszcze mocno undergroundową scenę Do-It-Yourself, która pozostawała jeszcze swobodną i otwartą na eksperymentowanie przestrzenią, często radykalnie stojącą w opozycji do reszty świata. To był kontekst w którym pojawiło się CATHARSIS, jeden z zespołów nowej fali kapel, które wykorzystywały elementy metalu w swym surowym i zadziornym hardcore punk. Szybko zdołali się wyróżnić, dzięki prawie autodestrukcyjnej intensywności i bezkompromisowej etyce antykapitalistycznej, stając się jednym z najbardziej znaczących kapel HC lat 90. Przez lata związani z kolektywem Crimethinc. W 2013 roku zespół reaktywował się na kilka koncertów i jest gościem specjalnym podczas XX-lecia Refuse. To ich jedyny koncert w Polsce i powrót do Warszawy po 12 latach!

Dyskografia zespołu "Light from a dead star" ukazała się w kooperacji Refuse i Crimethinc. 
http://www.facebook.com/CatharsisOfficial

 

BETWEEN EARTH & SKY (Seattle, USA)

Zespół w którego skład wchodzą Greg Bennick z TRIAL, Sean Lande z STRAIN i BY A THREAD, Happy Kreter z GOB. Gabe Mantle z STRAIN, GOB i BRAND NEW UNIT oraz Estea El, znany hip hopowy artysta z Vancouver. To samo w sobie powinno byc wystarczają rekomendacją i pewnikiem, że po tym zespole nie można oczekiwać niczego, co byłoby tuzinkowe i miałkie. To czego można natomiast oczekiwać to nieprzemijająca pasja odkrywania nowych form wyrazu, tworzenie muzyki która porusza i inspiruje oraz błyskotliwie napisanych i inteligentnych tekstów autorstwa Grega Bennicka.

Drugie tłoczenie płyty "Of roots and wings" 12" (oraz CD) w Refuse Records dostępne podczas festiwalu. 
http://betweenearthandsky.com/ http://betweenearthandsky.bandcamp.com/

 

COKE BUST (Washington DC, USA)

Po raz trzeci w stolicy! Wyśmienity straight-edge hardcore thrash z Waszyngtonu po linii Heresy, Ripcord, Infest czy wczesnego DRI. Mamy tu zmiany tempa i przyspieszenia, które wyrywają z butów. Mamy tu teksty, które są głośnym i pełnym desperacji krzykiem o oswobodzenie się z pętli zaciśniętej przez politykę współczesnego zachodniego świata gdzie wygodny, uzależniający konsumeryzm zapewniany jest przez interwencje zbrojne w innych częściach świata. Przed przesłuchaniem wskazane jest wzięcie głębokiego oddechu.

Podczas festiwalu premiera ich nowej płyty "Confined" 12" w Refuse Records.

http://cokebust.bandcamp.com/ http://cokebust.com/

 

ANCHOR (Goeteborg, Sweden)

Czołowa europejska formacja Vegan Straight Edge Hardcore. Ich szerokie inpiracje sięgają tak różnych nazw jak Judge, Entombed, Skitsystem czy Verse i ta otwartość z pewnością procentuje w charakterystycznym brzmieniu i skłaniających do myślenia tekstach. Ekipa podtrzymuje swoją reputację jednej z najintensywniej pracujących załóg HC w Europie, ze swoim imponującym dorobkiem koncertowym.

Ich ostatnia płyta "Recovery" LP (Refuse) dostępna podczas festiwalu.

http://www.facebook.com/anchorofficial

http://xanchorx.bandcamp.com/

 

TZN XENNA (Warszawa/Raszyn)

Absolutna klasyka polskiego punk rocka. Zespół działający w burzliwych czasach PRL lat 1981-1987, który powrócił w 2010 roku. Z powodzeniem przypomina stare numery, a jednocześnie tworzy i wydaje nowe kompozycje stuprocentowego punk rocka z aktualnym i krytycznym tekstem, o czym świadczą ich nowe epki "1981-2011" i "Ścierwo" w Refuse/Tzn Annex oraz "Dziewczyny w pogo" CD.

Drugie tłoczenie singla "Ścierwo" dostępne podczas festu.

https://www.facebook.com/tznxennaoi

 

THE CORPSE (Łask)

Pojawienie się THE CORPSE w połowie lat 80. było kamieniem milowym i otwarciem nowego rozdziału rodzimej sceny muzycznej. Ta pochodząca z Kolumny-Łasku formacja, słusznie postrzegana jest jako prekursor nurtu Hardcore w Polsce. Ich kapitalne, potężne brzmienie będącą wypadkową HC, thrash, metal i punk było kompletnym zaskoczeniem i czymś zupełnie unikatowym jak na tamte czasy. Sam zespół stał się wyznacznikiem nowej jakości w jaką przetransformował się wówczas ruch punkowy.

Zespół powrócił w 2010 roku i przypomniał się winylową reedycją ich legendarnego demo "Fight against rules" LP w Refuse/Scream/Warsaw Pact.

https://www.facebook.com/thecorpsepl http://refuserecords.bandcamp.com/

 

CYMEON X (Poznań)

Legendarna formacja HC, działająca w pierwszej połowie lat 90, powróciła w 2011 roku trasą koncertową Drug Free Tour oraz wznowieniem płyty "Free your Mind Free Your Body" i najnowszym materiałem "Pokonać samego siebie" dla Pasażer Records. Obok krakowskiego U.O.M., pionierzy nurtu Straight Edge HC w Polsce. Po ponad dwudziestu latach od założenia zespołu, ekipa kontynuuje ze swoim dynamicznym i żywiołowym old school hardcore z pozytywnym przekazem. Ich kaseta "Live" była jednym z pierwszych wydawnictw Refuse, a niebawem ukaże się tam ich nowy 7".

https://www.facebook.com/CYMEONX http://cymeonx.bandcamp.com/

 

EYE FOR AN EYE (Bielsko-Biała)

Jeden z najmocniejszych punktów sceny w Polsce ostatniej dekady. Dynamiczny, pełen emocji i treści HC/Punk z charakterystycznym żeńskim wokalem. Mnóstwo koncertów, sporo wydanych płyt, ale również ogromny wkład w lokalną scenę stanowią o tym, że ten zespół może być stawiany jako wzór do naśladowania. Jesienią ukaże się ich ep w Refuse Records.

http://efae.and.pl/ http://eyeforaneye1.bandcamp.com/

 

REGRES (Częstochowa)

Minęła ponad dekada od debiutanckiej kasety Regresu dla Refuse Records, a zespół dużymi krokami zbliża się do swej 15-tej rocznicy działalności. W międzyczasie zagrali mnóstwo koncertów, wydali kilka płyt i uzyskali reputację jednej z najbardziej szanowanych kapel HC w kraju. Jak sami niegdyśśpiewali - "dla wytrwałych to jest, dla wytrwałych". To właśnie dzięki tej wytrwałości, ale również konsekwencji i autentyczności w tym co robią. Łącząc brzmienie starej szkoły HC z tym co w nim współczesne. Nie ma tutaj miejsca na podziały, nie ma tutaj miejsca na wykluczanie, nie ma miejsca na elitarność - niech każdy czuje się zaproszony. Punk rock to pozytyw.

http://regreshc.com/ http://regres.bandcamp.com/

 

NOTHING (Berlin, Niemcy)

Ekipa, w której skład wchodzą ludzie od lat czynnie zaangażowane w niemiecką scenę Hc/Punk, min. w HIGHSCORE, MONSTER, PEACE OF MIND, DURANGO 95 czy SITUATIONS. Usłyszeć można pewne echa poprzednich zespołów z widocznymi inpiracjami japońskim "Burning Spirit" era hardcore oraz pewnymi wpływami Poison Idea i NYC hardcore końca lat 80. ale nie ma tu mowa o xerokopiach i oglądaniu się za siebie. Czwórka z Berlina pozostawia daleko wszelkie złudzenia i puste frazesy, proponując w zamian uczciwą opowieść o wypalaniu się, kłamstwach, upadkach, porażkach i starzeniu się w mieście, gdzie przejawy wolnej kultury wypierane i brutalizowane są przez napompowanych artystów, hipsterów, błyskawiczne trendy i ludzi celebrujących swą nudę i pustkę. 
Po raz pierwszy i prawdopodobnie ostatni w Polsce.

http://nothingsalright.blogspot.com/

 

GOVERNMENT FLU (Warszawa)

Gov Flu to jeden z mocniejszych punktów rodzimej sceny, bez pozerki, bez hipsterki, czasem na poważnie, czasem ze zgrywą, ale zawsze konkretnie i do przodu. 100% Hardcore/Punk w klimacie USHC lat 80. Ich nowy split 7" z Poison Planet oraz drugie tłoczenie "Singles collection" 12" w Refuse dostępne podczas festu.

http://governmentflu.pl/

 

O INIMIGO (Sao Paulo, Brazylia)

Jedna z ciekawszych współczesnych kapel sceny HC w Brazylii. O Inimigo tworzą min. Kalota i Juninho, których wcześniejsze kapele I SHOT CYRUS i DISCARGA wydawane były w Refuse. Oprócz tego członkowie O Inimigo aktywni są badź byli w takich kapelach jak RATOS DE PORAO, POINT OF NO RETURN, B.U.S.H., INSPIRE, SELF CONVICTION etc. Ich muzyka to chwytliwy i melodyjny HC w klimatach Dag Nasty i "Revolution Summer" sceny Washington DC drugiej połowy lat 80 (Rites Of Spring, Embrace, Fugazi).

http://www.oinimigo.net/ http://oinimigo.bandcamp.com/

 

BURST IN (Warszawa) FINAL SHOW!

Pożegnalny koncert działającej od 2006 lokalnej formacji. Posiadający własny charakter, zagrany z głową, uczuciem, trafiający do słuchacza zręcznie napisanym tekstem. Potrafiący czerpać zarówno z amerykańskich inspiracji (Trial, Strife, Mouthpiece), ale jednocześnie wpisać się w tradycję dobrze zagranego i prowokującego do myślenia HC w rodzimym wykonaniu z interesującymi i poruszającymi tekstami po polsku (Apatia, Złodzieje Rowerów, Regres, April). 
Członkowie BURST IN kontynuować będą w innych grupach jak IRON TO GOLD, HEATSEEKER czy DEATHROW.

http://www.facebook.com/pages/Burst-In/153529547992798 http://refuserecords.bandcamp.com/album/1000s-w

 

THUGxLIFE (Poznań)

Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa zespołu, ekipa z ThugXLife stoi mocno, ale po pozytywnej stronie sprawy. Ich muzyka i teksty to przepełniony pasją i energią youth-crew/old school straight edge hardcore. Podczas festiwalu premiera ich nowej 7" "Jungle law" w Refuse Records.

http://www.facebook.com/pages/Thug-X-li ... 7831972678 http://thugxlife.bandcamp.com/

 

http://www.refuserecords.prv.pl

http://www.bandcamp.com/refuserecords

 

Poza tym:

 

Pokaz filmu "PUNK ROCK WEDŁUG. ZŁODZIEI ROWERÓW" (Przemysław Tymański)

ZŁODZIEJE ROWERÓW przez siedemnaście lat swojej działalności związani byli z Refuse Records. Ich spektakularny pożegnalny koncert miał miejsce w grudniu 2010 roku w CDQ. I choć nie jest już możliwe ujrzenie ich na scenie, będą częścią festiwalu dzięki pokazowi tego filmu.

„Punk Rock według Złodziei Rowerów” to dokument opowiadający o punkowym zespole z Polski B oraz o wartościach i ideałach przyświecających ludziom, którzy  tworzyli scenę niezależną w trudnym okresie transformacji ustrojowej. To powrót do klimatu lat 90-tych, kiedy przyjaciół nie poznawało się na Facebooku a słowo „sukces” brzmiało jak obelga. Ten 50 minutowy obraz wyprodukowany metodą D.I.Y. przypomina o etyce charakteryzującej niegdyś zjawisko nazywane punk rockiem. Jest to film o szczególnym pojmowaniu roli muzyki, tak obcym współczesnej kulturze opartej na komercji i zależności od państwowych dotacji.  

W filmie wykorzystano m.in. fragmenty nagrań archiwalnych wybranych z ponad 17 godzin materiału udostępnionego przez zespół.

 

Czad Giełda -

Refuse Records (premiery płyt Catharsis, Coke Bust, ThugxLife, HCP, Stay Hungry). www.refuserecords.prv.pl www.refusemusic.net

Crimethinc. (USA) ksiązki i broszury dotyczące anarchizmu i antykapitalizmu http://www.crimethinc.com/

ora stoiska zespołów i innych dystrybucji DIY.

 

Catering -

VEGAVANI - pyszne wegańskie jedzenie serwowane na koncertach Refuse od 15 lat! http://www.vegavani.com/

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: