29.11.2009 (niedziela) ARTeNATIVE # 6

Info

Start: 20:30
Wstęp: 8 zł


Artenative
 Artenative
ArtenativeArtenative

 

ARTeNATIVE przyświeca idea łączenia i pokazywania różnych aspektów sztuki podczas jednego spotkania. Tego wieczora organizatorzy zaprosili do uczestnictwa zespoły BISCLAVERET oraz AB INTRA. Koncerty tego pierwszego to połączenie dźwięku obrazu oraz sztuki performance. Występ drugiego projektu istniejącego już od kilku lat, będzie pierwszym występem na żywo.  Koncerty poprzedzi wernisaż autorstwa Praetoriana – artysty od kilku lat związanego z kolektywem Zoharum. 


BISCLAVERET

Bisclaveret – rodzimy reprezentant sceny dark independent powstał 2000 roku w Gdańsku. Od początku duet Radosław Murawski (Thorn) i Maciej Mehring (Dragos) podąża własną drogą muzyczną. Bazując na stylistyce dark wave/ambient, czerpiąc inspiracje z muzyki ilustracyjnej tworzy dźwięki, dzięki którym uwydatnia atmosferę grozy i psychodramy. Komponując własne utwory, muzycy starają się zamykać je w zwarte albumy koncepcyjne, których integralną część stanowią teksty – to za ich sprawą Bisclaveret wprowadza swoich słuchaczy w krainę własnych wizji, klaustrofobicznych lęków, pytań o sens ludzkiej egzystencji. Posługuje się przy tym własnym kodem literackim jak i również czerpie inspiracje z literatury innych autorów. Przykładem jest chociażby ścieżka dźwiękowa do Traktatu o Manekinach Brunona Schulza – zarejestrowana na albumie „Les Mannequins”. Swoje poszukiwania w materii dźwięku i słowa muzycy przełożyli na kilka wydawnictw krajowych i zagranicznych. Uczestniczyli również w wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą. Ich występy wzbogacane są elementami performance, dzięki którym uwydatnia się właściwa atmosfera niezwykłości i tajemniczości – charakterystyczna dla tego projektu. 

DYSKOGRAFIA

2001 – …Aegri somnia MCD-R (Wyrm)
2003 – In hortis… MCD-R (Wyrm)
2004 – I’ll concerto VCD (Wyrm / Serpent Fang)
2004 – Er Roud El aater fi nezaha El khater CD (Cynfeirdd)
2006 – Psyche nomine CD (The Eastern Front)
2007 – Scontrum Act VI split CD (Rage in Eden)
2007 – Bisclaveret vs Bruno – Les Mannequins CD (Zoharum)
2008 – Amalgame (remix album) (Zoharum)

AB INTRA

To jednoosobowy projekt wyrażający się w około ambientowych/dark ambientowych formach. Ideą projektu jest próba odnajdywania wewnętrznej jaźni poprzez dźwiękową 

eksplorację. AB INTRA jest ilustracją obrazów manifestujących się w umyśle autora, jednak wykorzystanie formy zbliżonej do ambientu otwiera przed odbiorcami możliwość dokonywania własnych interpretacji i wglądów w wewnętrzną sferę własnych umysłów.

Do tej pory projekt AB INTRA znany był wyłącznie ze swojej działalności studyjnej. Warszawski koncert będzie jego pierwszym występem na żywo.

DYSKOGRAFIA:

2006 - 'Demiurgia' CDR  (ProDistro / War Office Propaganda)
2007 - 'Scontrum Act VI' 3-way CDR split with Bisclaveret & Sect  (War Office Propaganda)
2009 - 'Aura Imaginalis' CD  (Zoharum)

PRAETORIAN

Praetorian to artysta, który obserwuje emocje, jego obsesją jest rejestrowanie personifikacji smutku. Przywołuje obrazy, które niegdyś Kantor określił, jako klisze pamięci – ulotne chwile, rejestrowane okiem twórcy. W otaczającej go rzeczywistości postrzega Inferno; koncentruje się na ukazywaniu aury przygnębienia; przekłada na swoje prace fascynację gnozą, muzyką, filmem i literaturą, które kierunkują jego podejście do tematyki zdjęć. Praetorian fotografią zajmuje się od wielu lat. Zamiłowanie do tej formy sztuki odziedziczył po ojcu. To wraz z nim wyruszał w pierwsze plenery i za pomocą aparatów analogowych rejestrował wszystko, co wprawiło go w estetyczny zachwyt. Stał się niejako kontynuatorem rodzinnej tradycji. Dzisiaj coraz częściej sięga do techniki cyfrowej, aby za jej pomocą wydobyć urzeczywistnienie, realny obraz wizji, rodzących się w jego umyśle. 

Udokumentowany dorobek:

- współautor albumu fotograficznego upamiętniającego 100 lecie aresztu śledczego w Gdańsku (2003)

- współautor fotografii do prezentacji historycznej: "Mogiły gdańskiego więzienia" (2007)

- autor wielu opracowań graficznych dla Zoharum, m.in. projektów okładek do niektórych wydawnictw CD tj.: Bisclaveret vs Bruno - "Les manneqiuns", Hoarfrost – “Ground Zero”, V/A – “Sensitive Data” etc.

- Wystawy z cyklu:

- Cold Summer - maj 2007), 

- Dirty Dreams - październik 2007 i grudzień 2007, 

- puste przestrzenie wrzesień 2008 Praetorian /Amellia, 

- maj 2009 - stała ekspozycja prac w Archiwum Państwowym w Gdańsku 

Dj. 666V

Performer związany z zespołem Bisclaveret. Dj. znany przede wszystkim z imprez Temple of Goths. (Brał udział w licznych imprezach w kraju i za granicą). Inicjator wielu wydarzeń artystycznych z kręgu dark independent w Trójmieście.

 

 

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: