22.02.2011 (wtorek) OPA! z Petersburga

Info

Start: 19:30
Wstęp: 15 zł


Plakat
 Plakat
PlakatPlakat

 

 

 

 

 

 

 

 

OPA! z Petersburga

RUSSIAN KLEZMER - SOVIET POP - NOSTALGIC KITSCH 

http://www.o-p-a.ru
http://www.myspace.com/galimatja

a po koncercie: Dj Imigranci

OPA! to sceniczno-klubowy projekt z 10-letnim stażem prosto z Petersburga – multikulturalnej stolicy Rosji. Tam właśnie się spotkali i połączyli swe siły muzycy, pochodzący z różnych zakątków dawnego Związku Radzieckiego. Dzięki inspiracji, którą wynieśli z niepodobnych tradycji i niebanalnych doświadczeń, szybko zaczęły powstawać utwory na modłę wschodnioeuropejskich i narodowych rosyjskich szlagierów w urbanistycznych petersburskich aranżacjach. Czar i kicz a-la Kusturica harmonijnie łączy się tu ze stadionową energią i inteligentnym humorem piterskiego undergroundu. 

Teksty OPY!, zaprawione świeżą ironiią wobec chaosu współczesnego świata, jego absurdów i stereotypów, podane w muzycznie najlepszym wydaniu, są celną odpowiedzią na wszechobecny przesyt kulturą glamour. Dzięki ich trafności i poczuciu humoru, szybko wędrują między ludzi jako łatwe do zapamiętania hity-podśpiewajki. 

Nie mówiąc już o samych kompozycjach: prostolinijność ska, melodyjność klezmeru, liryczność reggae, lekkość swingu, bałkański ogień oraz mnóstwo radości i energii – to podstawowe składniki utworów OPY!, mających to do siebie, że bardzo trudno wybrać ulubiony. To wszystko za sprawą głębokiego, niemal operowego wokalu front-mena Griga Spiridonycza, wspomagającego się puzonem; wirtuozerskiego, klezmerskiego klarnetu Ilyi Gindina; młodej, świeżej gitary Romana Shindera; solówek saksofonowych Evgenya Pushkareva; dojrzałego basu Dmitryeja Khramtsova, oraz perfekcyjnej, rytmicznej perkusji Zheki Lizina, który jest również autorem większości tekstów i muzyki. Szkoda tylko, że nie będzie z nimi Psoya Korolenki – legendarnego rosyjskiego poety, wędrownego filozofa, z którym w ubiegłym roku nagrali płytę, a którego gościliśmy w Spółdzielni CDQ dwa miesiące temu.

Muzycy OPY! mówią o sobie, że są kontynuatorami tradycji paradnych orkiestr dętych i jak one rozbrajają wszystkich muzyką pełną niepohamowanej radości i zaraźliwych rytmów, przy których się chętnie tańczy na stole. Wszędzie gdzie się pojawią, niezależnie od okazji, już po chwili panuje zaskakująco szampański nastrój.

Dyskografia: 

  • „Сингл” („Singiel”) 2006r.
  • „Жэ”  („Że”) 2008r.
  • „Дары Природы”  („Dary przyrody”) 2009r.
  • „Под Покровом Нощи” CD+DVD  („Pod osłoną nocy”) 2010r. 

Płyta nagrana z Psojem Korolenko

  • „Накурилах” („Nakurilah”)2011r.

 


 

Dj Imigranci to bałkański bit, disco russe i klezmer, a także mnóstwo innych dźwięków, wprawiających w mocno taneczny nastrój. Wyobraź sobie wesele żydowskich Kolumbijczyków w barze serbskiego motocyklisty podczas Oktoberfestu w Monachium. Będzie jeszcze lepiej lub gorzej, to zależy. O imprezie Dj Imigranci jedni mówią wódka bit, inni - wielkie nie wiadomo co. Będzie wesoło, patetycznie i z rozmachem.

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: