17.11.2011 (czwartek) OCZI CZIORNE

Info

Start: 20:00
Wstęp: 15 zł 

 

Oczi Cziorne to zespół założony pod koniec lat 80 i uznawany za legendę Gdańskiej Sceny  Alternatywnej oraz ewenement na polskiej scenie muzycznej.  Oczi  Cziorne powstały na przekór utartym schematom, jako zespół, w którym to kobiety nie tylko śpiewają, ale też komponują, piszą teksty i  grają na instrumentach. Przez wiele lat Oczi Cziorne występowały wyłącznie w damskim składzie, zwiedziły z koncertami wiele miast Polski i zagranicą. Grały na Festiwalu w Opolu, Sopocie, nawet na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Zdobyły I nagrodę jako najlepszy zespół żeński na Festiwalu „Miss Rock Europe ‘90” w Kijowie.

Przez cały okres funkcjonowania grupy dziewczyny kilkakrotnie kończyły i na nowo rozpoczynały swoja działalność  – jak to kobiety. W momentach przerw grały w innych zespołach, podróżowały, rodziły dzieci, pracowały. Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż  w pewnym momencie panie postanowiły podeprzeć się na „męskim ramieniu” i zaprosiły do współpracy panów. Z zespołem współpracowali: perkusiści - Tomasz Unrat, Tomasz Sowiński i Michał Gos, basista Wojtek Mazolewski, saksofonista Mikołaj Trzaska, trębacz Antoni „Ziut” Gralak, krakowski poeta o dźwięcznym barytonie Marcin Świetlicki.

W 2001r. Oczi Cziorne nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

Oczi Cziorne – „smutne kobiety”, „legendarna formacja”, „pierwszy polski girls-band” czy też „legenda trójmiejskiej sceny niezależnej” nieważne jak były nazywane. Ważne, że niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość.  Wzięły udział we wspominkowym koncercie Alternatywnej Sceny Gdańskiej w ramach festiwalu Metropolia jest Okey w grudniu 2010r. w Gdyni.  I okazało się, że to znowu nie koniec.. Ludzie o nich pamiętają, pytają o płytę, zapraszają na koncerty.. Mają swoich wiernych fanów zarówno z czasów Gdańskiej Sceny Alternatywnej jaki młodych wielbicieli muzyki Oczu.  A jest to muzyka niezwykła, można w niej usłyszeć jazz, swing, barowo-kabaretowe melodie, z towarzyszeniem poetyckich i niebanalnych (czyli dość rzadko spotykanych we współczesnej polskiej muzyce) tekstów. To kobieca muzyka nie tylko dla pań!

Oczi Cziorne obecnie tworzą:

Jowita Cieslikiewicz – fortepian, keyboard

Anna Miądowicz – flet, wokal

Maja Kisielińska – wokal,

Ewa Hronowska- wokal,

Maciej Jeleniewski – bas

Michał Gos – perkusja

 

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: