17.08.2011 – 15.09.2011 Wystawa MATKOPOLKO

Info

Wystawę można zobaczyć w dniach 17.08.2011 – 15.09.2011
Finisaż: 15.09.2011 (czwartek) o 18:00


Plakat
 Plakat
PlakatPlakat

MATKOPOLKO

Anita Budzińska-Bojarska
Agnieszka Zawisza
Anna Bedyńska / zdjęcia

"Matkopolko" to historia jednego, zwyczajnego dnia z życia matki-artystki, opowiedziana w 14 odsłonach. Autorką pomysłu jest Anita Burdzińska-Bojarska, scenograf, kostiumolog i malarka, prywatnie mama Tymona i Niny. Projekt powstał przy współpracy z malarką Agnieszką Zawiszą oraz fotografką Anną Bedyńską.

Trzy artystki wywodzące się z podobnego środowiska, działające w różnych obszarach sztuki, dla których macierzyństwo stało się niełatwą próbą sprostania oczekiwaniom otoczenia oraz własnemu ideałowi. "Matkopolko" podejmuje temat matki, mieszkającej we współczesnym mieście, wobec wywodzącego się z XIX wiecznej tradycji mitu Matki Polki. Bohaterki są ubrane w czarne suknie, nawiązujące do mody z okresu żałoby narodowej po powstaniach Listopadowym i Styczniowym, gdy mit Matki Polki się ukonstytuował.

Kobiety opłakiwały bohaterów, prowadziły domy, wychowywały dzieci i nie zabierały głosu w sprawach politycznych. Anonimowo i z uśmiechem spełniały swoje role. Tak zostały zapamiętane i zmitologizowane w świadomości społecznej. Projekt mówi o zmaganiach współczesnych kobiet z mitem idealnej matki, łączącej macierzyństwo z pracą zawodową, życiem kulturalnym, dbałością o wygląd i zdrowie. Ma formę 14 zdjęć ukazujących matki- artystki w sytuacjach dnia codziennego, z dziećmi, podczas pracy, ćwiczeń na siłowni, w chwili intymności z mężem.

Cykl zdjęć będzie można oglądać w klubie CDQ od 17.08.2011 do 15.09.2011.

Wystawa jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: