16.05.2012 (środa) Dont Ask Smingus koncert

Info

Start: 20:00 | 20:30 koncert
Wstęp: 10/15 PLN (przedsprzedaż / w dniu koncertu)  

Czym jest Don’t Ask Smingus? 

To międzynarodowa kapela. W składzie ma przedstawicieli Polski, ale też Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Grupa, na co dzień stacjonująca w Krakowie, wypuściła w listopadzie debiutancki album „Landslide”. Płyta zebrała świetne recenzje!

Ciut więcej może wytłumaczyć „Gazeta Wyborcza”: – Stylowy blues z odrobiną folkowego songwritingu, rockowe ballady, zarażające uszy melodie. Całość brzmi zaskakująco spójnie, raz z rockowym sznytem, kiedy indziej z dobrą autorską piosenką w stylu Damiena Rice’a czy Jeffa Buckleya. Posłuchajcie Don’t Ask Smingus! – pisał o zespole Mariusz Wiatrak w największym polskim dzienniku.

Muzycy poznali się w Krakowie, gdzie na co dzień rezydują. Właśnie tam David Molus, mający polskie korzenie, przybysz ze Szkocji poznał Tomasza Zapałą – gitarzystę grającego w stylach folk, blues i country. Niedługo potem do zespołu dołączył pochodzący z Bostonu klawiszowiec Thymn Chase, który zwiedził praktycznie całą zachodnią Europę by zakotwiczyć na stałe w Krakowie.  

Zespół gra własne kompozycje z rockowym zacięciem, głębokim sentymentem do folku, prawdziwym uczuciem dla wielokulturowej tradycji muzycznej i niegasnącą miłością do szarpiących duszę tekstów.

Muzyka Don’t Ask Smingus gościła wielokrotnie na antenie Programu III Polskiego Radia. Co ciekawe, w radiowej Trójce ich utwory pojawiały się w bardzo różnorodnych stylistycznie audycjach. Muzykę kapeli prezentowali zarówno Piotr Kaczkowski w kultowym programie „Minimax”, ale też Jan Chojnacki w „Bielszym odcieniu bluesa” , Mariusz Owczarek w „Mało obiektywnie” czy Agnieszka Szydłowska.Album Don’t Ask Smingus „Landslide” (Gusstaff Records/Borówka Music/Loose Wire) ukazał się w listopadzie. Premierę miał w radiowej Trójce. Od razu został Płytą Tygodnia w Radiu Kraków, fragmenty albumu grane były w dziesiątkach lokalnych rozgłośni w całej Polsce. Utwory z „Landslide” trafiły też na kilka list przebojów.

 

Oto kilka recenzji, jakie otrzymała płyta „Landslide”:

Don’t Ask Smingus to najbardziej obiecujący przedstawiciele krakowskiej sceny muzycznej. – Mariusz Wiatrak, „Gazeta Wyborcza”

Nagrali materiał cudownie zespolony. Utwory sięgają głęboko. Nurkują w emocjach. Zespół ma pomysł. I dzięki temu ta płyta odniesie sukces! – Martyna Zagórska, „Elephant Shoe”

Wrażliwość jaką dzieli się z nami Don't Ask Smingus tkwi w rejonach eksponowanych przez wielkich bardów muzyki: Boba Dylana i Johna Casha. I nie jest to jedyny komplement, jaki można wystawić płycie „Landslide”. – Łukasz Mijała, portal Gery

Od Don’t Ask Smingus ciężko oderwać ucho. „Landslide” to przyjemna wędrówka przez muzyczne stylistyki, gatunki, tradycje, wikłająca odbiorcę w sieć odwołań i nawiązań, wywołująca co pewien czas efekt deja vu. To podróż, dodajmy, jak na polskie warunki wysoce komfortowa! Debiutancki album Don’t Ask Smingus poleciłabym każdemu. – Malwina Mus, „Uwolnij Muzykę”

Mimo braku jakiegoś wspólnego motywu przewodniego, album brzmi zaskakująco dobrze. – Sebastian Brzózka, „Magnetoffon”

Jest rockowy pazur, jest korzeń sentymentu do folku, jest melancholijny blues i teksty, które bywają nieco przewrotne, jednak zawsze na sobie skupiają uwagę. Ta płyta to naprawdę przyjemne doznanie. – Katarzyna Perżyło, „Miesiąc w Krakowie”

Trudno jednoznacznie określić styl zespołu, co zresztą okazuje się być w tym przypadku atutem. W tej muzyce można znaleźć elementy psychodelii, transu, rhythm'n'bluesowego feelingu, ale też solidnego rocka i lirycznej ballady. „Landslide” Don't Ask Smingus, co jest bardzo dobrą wróżbą, trzeba przesłuchać wiele razy. Jestem jednak przekonany, że poświęcony grupie czas zaprocentuje: wielokrotnie odkrywana muzyka formacji będzie porywać, ale i urzeknie niejednokrotnie lirycznym ciepłem. – Tomasz Staszczyk, „Dziennik Wielkopolski”


Don’t Ask Smingus tworzą: 

David Molus (śpiew i gitary), 

Tomasz Zapała (gitary)

Thymn Chase (śpiew i instrumenty klawiszowe)

Krzysztof Bodzoń (gitara basowa)

Jarek Wyka (perkusja).


posłuchaj Don’t Ask Smingus: 

www.myspace.com/dontasksmingus

www.facebook.com/Dont.Ask.Smingus

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: