14.07.2009 (wtorek) ETNO&JAZZ Live
Mosaic
 Mosaic
MosaicMosaic

Mosaic

MOSAIC powstał pod koniec 2006 roku. Zespół funkcjonuje na pograniczu muzyki dawnej (średniowiecza i renesansu) i tradycyjnej, przede wszystkim polskiej, ale także bałkańskiej czy bliskowschodniej. W repertuarze grupy znajdują się barwne autorskie aranżacje utworów z różnych tradycji i czasów.
Instrumenty muzyczne, na których grają są rekonstrukcjami instrumentów dawnych oraz pochodzą z różnych stron świata. Muzycy docierają do dawnych brzmień dzięki strojonej specyficznie fideli i fletom średniowiecznym. Instrumenty te zostały odtworzone na podstawie ikonografii. Poza tym ich fascynacja innymi kulturami, zwłaszcza Wschodem, przejawia się w grze na instrumentach etnicznych. Posiadają zatem ney i tar z Iranu, flety i fujarki z Bałkanów, dudy z hiszpańskiej Galicji (gaita gallega) i ze Szwecji oraz lutnię arabską (ud). Instrumenty perkusyjne pochodzą Grecji i Maroka (bendiry), Iranu (daf), Hiszpanii (pandeiro quadrado) Afryki (darabuka i udu) i Polski (tamburyny). Do aranżacji muzyki polskiej często używają cymbałów z rzeszowskiego.
MOSAIC występuje na festiwalach muzyki dawnej i tradycyjnej. W roku 2008 został zwycięzcą Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe oraz laureatem 3 nagrody na XI Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Jury przyznało też nagrodę specjalną Złote Gęśle Jolancie Kossakowskiej.

W skład zespołu MOSAIC wchodzą:
Zofia Janiczek - dudy, flety, instr. perkusyjne, śpiew
Jolanta Kossakowska - fidel średniowieczna, gęśle, śpiew
Wojciech Lubertowicz - instr. perkusyjne
Mateusz Szemraj - lutnia arabska, cymbały, tar
Sebastian Wielądek - ney, lira korbowa, dudy szwedzkie

http://www.mosaic.art.pl/linki.htm

http://www.myspace.com/etnomosaic

Info

Start: 20:00
Wstęp: wolny


(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: