13.06.2013 NEOZBILJNI PESIMISTI (Serbia)

Bałkański żywioł wprost z Wojwodiny, który muzykę swą określa jako ANTI GLOBAL ETNO PUNK. Rockowe combo plus trąbka, skrzypce, klarnet i akordeon tworzą szalony miks. Neozbiljni Pesimisti stali się już jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów młodej serbskiej sceny rockowej. Zapraszany jest na festiwale w całej dawnej Jugosławii (wystąpił m.in. na słynnych EXIT i Nishvill Jazz Festival). Wydał dotąd dwie płyty.

HISTORIA ZESPOŁU:
... W 2001 r. Igor Olujić, basista i wokalista, zdecydował się wraz ze swoim przyjacielem i gitarzystą Borisem Mišiciem założyć grupę, o zupełnie nowym i niespotykanym w Serbii profilu muzycznym. Zespół powstał w 2001 roku, najpierw w teorii i bez muzyków, ale za to z pomysłem na to jak ma grać i o czym ma śpiewać, szczególnie w sytuacji silnych zmian społecznych i politycznych po obaleniu reżimu Miloševicia.

Czas od euforii do zawiedzionych nadziei pokładanych w przemianach politycznych stał się inspiracją do tworzenia coraz bardziej smutnych i gorzkich tekstów opakowanych w skoczną, folk-punkową muzykę, która ma prezentować nowy optymizm. W taki oto sposób powstała i nazwa zespołu NEOZBILjNI PESIMISTI (Niepoważni pesymiści),co w zasadzie znaczy OPTYMIŚCI. Wkrótce muzykę graną przez zespół nazwano ANTI GLOBAL ETNO PUNK.

Na początku 2002 roku do zespołu dołączył basista Dejan Purić, perkusista Denis Jerbić oraz bracia Davor i Damir Demonja, grający na bębnach i akordeonie. Z krótkimi przerwami spowodowanymi ciągle jeszcze wówczas przymusową służbą wojskową, zespół się powoli dogrywał. W połowie 2004 r. dołączył klarnecista Peđa Maćuš. W tym składzie, w 2005 r. po raz pierwszy wystąpili w Somborze. W 2006 r. zespół wygrał lokalny konkurs Gitarijada w Kuli. W tym czasie ukształtował się ostateczny skład zespołu, uzupełniony o multiinstrumentalistę Igora Martinko, który gra na skrzypcach i trąbce.

Prace nad pierwszym albumem udało się zakończyć w 2008 r. W studiu “SHAC” w Somborze nagrano wówczas cały materiał. Dopiero jednak w 2010 ukazał się nakładem wydawnictwa Studenckiego Centrum Kultury w Nowym Sadzie (SKC NS). Album "NEKA BUDE ŠTO BITI NE MOŽE" otrzymał pozytywne oceny krytyków muzycznych w Serbii i za granicą, co wraz z pierwszymi teledyskami ("Ogledalo" i "Narodno veselje"), które zdobyły wysokie miejsca w krajowych listach przebojów, umożliwiło zespołowi rozszerzenie swojej muzycznej działalności na całą Serbii oraz państwa byłej Jugosławii. Zespół zaczął koncertować w Belgradzie, Nowym Sadzie oraz wielu serbskich festiwalach muzycznych.

Zaraz po ukazaniu się pierwszego albumu, zespół rozpoczął prace nad kolejnym, nagrywając nowe piosenki w nowosadzkim studiu "DOREMI", z nowym basistą Draganem Tomiciem. Już w marcu 2011 r. pojawił się teledysk do nowej piosenki "DIVAN DAN", w której gościnnie wystąpili członkowie znanej nowosadzkiej grupy ATHEIST RAP. Teledysk przez miesiąc znajdował się liście przebojów krajowej MTV, a także na I miejscu w kultowym programie serbskiej telewizji RTS "GRUVANjE". Ten teledysk był zapowiedzią nowego albumu "OMLADINCI KUD’STE POŠLI", który ukazał się pod koniec lipca 2012 roku, w wydaniu SKC Novi Sad. Zespół stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów młodej serbskiej sceny rockowej, zapraszany na festiwale w Słowenii (Celje, Maribor, Postojna), Chorwacji (Skavil festival na Krku), Bośni i Hercegowinie (Goražde, Gradiška, Banja Luka).

W 2011 zespół odbył swoją pierwszą trasę koncertową poza krajami byłej Jugosławii. Zagrał serię koncertów we Francji i Szwajcarii, a materiał wideo z tej trasy stał się podstawą teledysku do piosenki "Sunce tuđeg neba". W sierpniu 2012 roku zespół wystąpił w Polsce, na Łemkowskiej Watrze na Obczyźnie w Michałowie (k. Lubina).

Od końca 2011 r. zespół gra w składzie poszerzonym o gitarzystę Borisa Goluba.

Ich najnowsza piosenka i teledysk "Sve na silu" znajduje się na listach przebojów programu "Gruvanje" w serbskiej telewizji publicznej RTS oraz na liście przebojów regionalnej
MTV

http://www.youtube.com/watch?v=iihea3us-eY
http://www.youtube.com/watch?v=H0OijjS-FZQ&feature=relmfu

Skład zespołu:
Igor Olujić - vocal
Boris Mišic - gitara, vocal
Igor Martinko - skrzypce, trąbka, vocal
Davor Demonja - bębny
Damir Demonja – klawisze, akordeon, vocal
Denis Jerbić - perkusja
Peđa Maćuš - saksofon, klarnet
Dragan Tomić - gitara basowa, vocal
Boris Golub - gitara
www.neozbiljnipesimisti.com

Info

Start: 20:00
Wstęp: 10 (przedsprzedaż)/20 (w dniu koncertu).
Bilety można rezerwować wysyłając maila na: spoldzielniacdq@gmail.com


pesymisty
(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: