12.12.2009 (sobota) 16 wersów: Paintstep – dubstep i malarstwo

Info

Start: 20:00
Wstęp: wolny


Plakat
 Plakat
PlakatPlakat
You must install Adobe Flash to view this content.

 

Wystąpią: FAU, Anansi, Tom Encore, Jamie Vex'd (Niemcy), Ekaros (Węgry), Kaosbreed (pl).

O PROJEKCIE:

Paintstep to interdyscyplinarny projekt artystyczny łączący dwie dziedziny sztuki: malarstwo oraz muzykę dubstepową. Ideą projektu jest pokazanie szerokiemu gronu odbiorców zazwyczaj niewidocznego procesu twórczego oraz jednocześnie zaprezentowanie możliwie najwyższego poziomu artystycznego dwóch wymienionych wyżej dziedzin sztuki. Nazwa „Paintstep” powstała z połączenia dwóch słów: painting (ang. malowanie) oraz dubstep – nazwy gatunku inspirującej, elektronicznej muzyki eksperymentalnej. Projekt składa się z dwóch modułów: malarskiego i koncertowego.

MODUŁ MALARSKI

Jest to wydarzenie, podczas którego widzowie będą mogli obserwować proces twórczy tworzenia obrazów. Ideą tej części projektu jest skonfrontowanie ze sobą malarzy oraz twórców/DJów muzyki eksperymentalnej. Podczas gdy muzycy będą grać muzykę dubstepową, malarze inspirowani dźwiękami będą tworzyć swoje prace. Dobór techniki malarskiej pozostawiamy samym twórcom. Inspirującą muzykę zagrają znani polscy DJ'e i twórcy dubstepu: Anansi (Lublin), Tom Encore (Warszawa), Fau (Warszawa). 

Moduł malarski będzie otwarty dla publiczności. Ponieważ obecność dodatkowych osób nie pozostaje bez wpływu na sam proces tworzenia, widzowie staną się niejako kolejnym bodźcem dla malarzy, wnosząc mimowolnie swój wkład w powstające prace.

Prace po koncercie 12 grudnia przewiezione zostaną do galerii, na specjalnie zorganizowaną wystawę.

Paintstep - moduł malarski
Zagrają: Anansi (Lublin), Tom Encore (Warszawa), Fau (Warszawa)
Wstęp od godz. 18:00

MODUŁ KONCERTOWY

Ta część projektu ma na celu zaprezentowanie twórczości światowej sławy twórców muzyki dubstepowej oraz jednocześnie prac będących efektem realizacji modułu malarskiego. Wystąpią: Jamie Vex'd z Niemiec, Ekaros z Węgier oraz polski twórca: Kaosbreed. Podczas koncertu zdjęcia obrazów stworzonych podczas modułu malarskiego będą wyświetlane na dużym ekranie 

Paintstep – koncert
Zagrają: Jamie Vex'd (Niemcy), Ekaros (Węgry), Kaosbreed (Polska)
Start: 21:00

ORGANIZATOR

Projekt Paintstep został stworzony i jest realizowany przez Stowarzyszenie 16 Wersów. Jest to organizacja zrzeszająca młodych pasjonatów muzyki, twórców oraz animatorów kultury.

Stowarzyszenie organizuje liczne wydarzenia kulturalne o tematyce muzycznej: warsztaty, koncerty, muzyczne pojedynki beatboxerów, jamy uliczne, realizowane w ramach takich projektów jak np.: Warszawskie Laboratoria Dźwiękowe (w październiku 2009 odbyła się druga edycja tego festiwalu), Beatbox Session (w czerwcu 2009 r. odbyła się trzecia edycja tego wydarzenia), a także wydarzenia łączące muzykę ze sztukami plastycznymi, jak Fotobox. Stowarzyszenie 16 Wersów promuje muzykę alternatywną, m.in. poprzez wydawanie non-profit płyt młodych artystów w ramach projektu 16 Wersów Label. Ponadto Stowarzyszenie stara się badać i prezentować środowiska związane z muzyką, czego dokonuje poprzez rozmaite działania, takie jak stworzenie filmu dokumentalnego („Głęboko z Gardła” – film o warszawskiej scenie beatboxowej), czy audycji radiowych. Drugim głównym celem, jaki stawia sobie stowarzyszenie jest edukacja artystyczna młodzieży. Cel ten realizowany jest m.in. poprzez prace nad stworzeniem Praskiej Pracowni Dźwięku oraz stworzenie systemu szkoleń dla młodych twórców, pod nazwą Akademia Dźwięku REC

Opisy występujących muzyków

JAMIE VEX’D

Jamie Vex'd to połowa szeroko uznanego dubstepowego duetu Vex’d. Razem z Roly’m przedefiniował cały krajobraz brytyjskiego rave'u, generując masywne, dubowe linie basowe oraz bardzo mocne linie perkusyjne łączone razem w niespotykany dotychczas sposób. Jego twórczość datowana jest od premiery singli „Lion” oraz „Pop Pop”, ostatnim wydawnictwem był album Degenerate wydany przez legendarny label Planet Mu. Jamie Vex’d posiada swój unikalny styl, jego solowe produkcje balansują na granicy dubstepu oraz IDM i hip-hopu. Obecny (2009) rok jego twórczości to remixy, nowa EP dla Planet Mu, projekt Dakimh i kontynuacja produkcji niszczarek umysłu ze znaczkiem Vex’d. http://www.myspace.com/jamievexd 

EKAROS (Węgry)

Ekaros to niezwykle interesujacy producent dubstepowy pochodzący z Węgier. Wyróżnia go indywidualny styl, zupełnie odmienny od tradycji brytyjskiego dubstepu. Jego twórczość można określić jako mroczną, głęboką podróż w świat dźwięku. Do tego momentu Ekaros ma na swoim koncie trzy wydawnictwa i kilka świetnych mixtape'ów.

http://www.myspace.com/ekaros

 

KAOSBREED (Polska)

Kaosbreed to owoc współpracy dwóch cenionych w Polsce producentów Ptr 1 i McQ, których połączyła wspólna pasja generowania dźwięków. Kaosbreed cały czas ewoluuje - choć obecnie najbliżej mu do dubstepu, nie jest to projekt ukierunkowany na jeden konkretny styl, co jest wynikiem głównie muzycznych odchyłów obu jego założycieli. Wpływy szeroko pojętej muzyki elektronicznej spotykają się tu z jamajskimi tradycjami; całość przeciśnięta przez dubowe pogłosy i przestrzenie- to wszystko zawarte jest w dźwiękach Kaosbreed.

http://www.myspace.com/kaosbreed

TOM ENCORE (Polska)

Tom Encore (na codzień Tomasz Stempniewicz) to producent i dj pochodzący z Warszawy. Od zawsze lubił gorzką czekoladę i jazdę na rowerze. Kiedyś polubił też muzykę. Gdy w okolicach 2002 roku usłyszał dokonania Dieselboya, w jego estetycznym ośrodku umysłu dokonał się przewrót. Był to początek fascynacji połamanym, szybkim i mechanicznym bitem. Swoją pasję zaczął przekazywać szerszej publiczności w roku 2003, kiedy zadebiutował jako producent i dj (wtedy pod pseudonimem Fizyk). Po dziesiątkach występów w całym kraju i za granicą, oraz przemierzeniu milionów kilometrów światłowodów, Tom wciąż poszukuje nowych brzmień. Jego ostatnia fascynacja - dubstep, przebrzmiewa najintensywniej w obecnej twórczości. Mimo to Tom nie zamyka się tylko na jeden gatunek - zbyt mocno ceni pozostałe. Jeśli potrzeba, połączy w secie dnb z electro, zgra dubstep z hip-hopem i wonky a nawet zrobi niezłą lasagne. Jego utwory wydawane są m.in w dubstepowym Rottun (CA) i drum'n'bassowej Soultropii (PL). Od kiedy można go usłyszeć na brytyjskim BBC Radio 1 czy popularnym dubstepowym SUB FM, Tom cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno ze strony rodzimych klubowiczów jak i dj'ów na całym świecie. Jego produkcje są regularnie grane m.in. przez Excision'a, Dirtyphonics i NumberNin6. Ponadto, został obwołany DJ'em roku 2008 w głosowaniu użytkowników portalu dnb.pl.

http://www.myspace.com/tomencore

ANANSI (Polska)

Anansi inspiruje się dubem, techno, ambientem i 2-stepem tworząc unikalną, dubstepo-podobną hybrydę głębokich groovów podszytych mocnym, ciepłym basem.

http://www.myspace.com/compeanansi

FAU (Polska)

Fau (Mateusz Szmigiero) swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 2001 roku, jednak pierwszy album wydał dopiero w 2006, wspólnie z producentem Tele („Intrautro”, 16 Wersów Label). Od tamtego czasu jego zainteresowania muzyczne ukierunkowały się na dubstep, idm i minimal, co w 2008 roku zaowocowało cyklem imprez „Smoking Session” realizowanym wspólnie z Kacprem P. Obecnie spełnia się jako producent dupstepowy i dj łączący w swoich setach nawet, z pozoru, bardzo odległe od siebie gatunki. Wydaje w labelach Subtopia i Apparition Recordings

http://www.myspace.com/fauszywie

 

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: