07.10.2010 (czwartek) Donna Regina - Koncert promujący album

Info

Start: 20:00
Wstęp: 35 zł


Donna Regina
 Donna Regina
Donna ReginaDonna Regina

Zapraszamy na uroczysty koncert artystki od wielu lat związanej ze sceną przy Burakowskiej 12. Przystanek na trasie promującej najnowszy album Donny Reginy - "The Decline Of The Happiness" będzie jednocześnie inauguracją sezonu w nowym klubie CDQ.

Press-pack

Koncert zespołu Donna Regina zarejestrowany w CDQ w styczniu 2006


gusstaff records

muzyka (nie)potrzebna

DONNA REGINA „The Decline Of Female Happiness“

Karaoke Kalk

format: cd 880918029825
lp 880918029818
cat. no: kalk cd 54 kalk lp 58
premiera: 16.07.2010

Donna Regina to nie "nowa elektronika", to nie "song-writing", to nie "pop", ale ze wszystkich tych szufladek wystają wstążki, które Donna Regina w sobie tylko znany sposób łaczy w jedną.

Donna Regina istnieje już tak długo (od początku lat 90-tych), że każda próba prostego zaszufladkowania jest skazana na niepowodzenie, stworzyła własny styl, który wciąż ewoluuje i z każdym nowym albumem zespół definiuje go na nowo. Jeśli elektronikę można zdefiniować w piosence, to Donna Regina zdefiniowała ją już całkowicie... Rozpoznawalne ciepłe brzmienie, głębokie basowe rytmy, gitara i kojący głos Reginy Janssen znajdziemy także na nowym albumie "The Decline Of Female Happiness".

Donna Regina są mistrzami skromności, sugestii, nieopisywalności. To, co jest oczywiste, nie jest ich domeną. Wolą zagrać o jeden dźwięk mniej, niż o jeden za dużo. Nowy album jest wyśmienicie wyprodukowany, dźwiękowo bardzo urozmaicony i pełen świeżych pomysłów. Oczywiście rozpoznajemy już od pierwszych taktów, że to właśnie Donna Regina, ale już w drugim utworze "Vague" budowane jest napięcie i oczekiwanie, które nie jest wcale tradycyjnie "rozładowane".

Ich piosenki i ich brzmienie są eleganckie i mniej lub bardziej melancholijne, a w tekstach (które traktują o samotności, starzeniu się i codzienności) słychać więcej dystansu i zadumy.

Jedność muzyki i tekstu w piosenkach, do której wielu dąży, ale którą tylko nielicznym udaje się osiągnąć. Wśród nich także jest Donna Regina.

POlscy fani mogą się już cieszyć: kolejna trasa koncertowa Donny Reginy w Polsce jesienią 2010!!!

Dla przypomnienia trochę historii:

Donna Regina zaistniała na niemieckiej scenie avant-popowej z początkiem lat dziewięćdziesiątych .Grupę tworzą Regina Janssen ( vocal, teksty) , Günther Janssen ( teksty, gitary),oraz Steffen Irlinger (dźwięki elektroniczne i sample), który dołączył do zaspołu podczas tworzenia materiału do płyty "A Quiet Week In The House"). Muzyka zespołu to ciekawe połączenie ciepłych analogowych kompozycji łączących w sobie akcenty eterycznego indie -rocka. Debiutancki album grupy "Lazing Away" ukazał się w roku 1992 wzbudzając szczególne zainteresowanie w Japonii, gdzie jeden z utworów został wykorzystany w reklamie Nissana, a każda kolejna płyta grupy znajdowała się na playlistach większości komercyjnych stacji radiowych.

W latach 1993 - 1998 zespół wydaje nastepujące albumy; - "Almaty" -(1993), singiel - "Dream Pop" -(1994), "Her Beautiful Heart "-(1995), "Jungle"-(1996), "Fallow The Sea" - (1997) , "Planet Me" - (1998) . O grupie zrobiło się głośno dopiero w roku 1999 kiedy to nakładem kolońskiej oficyny Karaoke-Kalk ukazał się singiel "Pool" będący zapowiedzią albumu" A Quiet Week In The House "(1999 ), a w roku 2000 ukazuje się tez Epka z piosenką "Star Ferry" pochodząca z tejże płyty. Zespół stał się popularny i zyskał duże uznanie nie tylko w Niemczech, ale i w Europie. Do zafascynowania ich muzyką przyznają się m.in. Andy Thoma i Jan Werner a.k.a MOUSE ON MARS oraz Wolfgang Flür (ex-Kraftwerk).

Album " A Quiet Week In The House" w polskiej prasie to:

Bardzo piękna, czarująca, melancholijna i trochę bajkowa muzyka ujęta w avantpopowe ramy oraz natchniona uleczającym, budującym kobiecym ciepłem i dziewczęcym głosem Reginy Janssen, przypominającym nieco Laetitię Sadier ze Stereolab. Gdy Donna śpiewa, że "każdy jest wielką błyszczącą gwiazdą", to ja jej wierzę. Bo w jej przytulnym domku jest naprawdę magicznie i pełno w nim miłości. [Marcin Hubert, Machina]

Dużą uwagą cieszy się również następny krążek grupy "Northern Classic" wydany w 2002 r. [ uważany za jeden z najlepszych albumów w historii zespołu]. Promując "Northern Classic" grupa wybrała się na kilka koncertów do naszego kraju.

We wrześniu 2003 r. label Karaoke Kalk wydaje następny album zespołu zatytułowany "Late" , jest to kolejna porcja ciepłych analogowych brzmień. Zespół odwiedza Polskę w maju. W marcu 2004 roku nakładem polskiego wydawnictwa Gusstaff Rec. ukazuje się longplay "The Early Years" .Jest to znakomita kompilacja najlepszych nagrań grupy zawierająca materiał z pierwszych pięciu albumów . Krążek składa się z 15 utworów , każdy opatrzony komentarzem Donny i Günthera oraz ogólnym komentarzem do płyty członka zespołu Steffena Irlingera. Z okazji wydania przez Gusstaff Rec. płyty "The Early Years" grupa ponownie gości w Polce.

W 2005 roku ukazuje się album Slow Killer, który również był okazją do trasy koncertowej w naszym kraju.

Wydany w listopadzie 2007 "More" to dziesiąty już album pochodzącej z Kolonii grupy Donna Regina. Małżeństwo Jenssenów wraz ze Steffenem Irlingerem po raz kolejny pokazują, ze swej własnej, rozpoznawalnej stylistyce można "więcej". I można inaczej, choć wciąż od pierwszych taktów rozpoznajemy zespół, nawet zanim jeszcze rozlegnie się zmysłowy i ciepły głos Reginy.

Ciemne, głębokie, niemal dubowe basy (wielu muzyków ze zdziwieniem pyta Gunthera, jak je tworzy), elektronika, gitara oraz wiele innych akustycznych instrumentów tworzą wraz z łagodnym, kojącym śpiewem muzykę, która odrywa nas od pędzącej rzeczywistości, wprowadza w baśniowy świat zwykłych rzeczy i spraw, o których śpiewa Regina. Trudno powiedzieć, czy fakt, że wszystkie ostatnie płyty Donny Reginy ukazywały się jesienią, to tylko przypadek, czy zamierzona (zresztą za każdym razem udana) próba ogrzania jesiennych wieczorów i zimowych nocy.

Zespół, doskonale znany już w Polsce, przedstawił album "More" tradycyjnie także na żywo (która to już trasa w naszym kraju?) w styczniu 2008 roku.

W trakcie swoich tras koncertowych w Polsce zespół zagrał również dwukrotnie na żywo w Trójce - w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Tracklista:
01. the decline of female happiness
02. vague
03. until you do
04. perfect stranger
05. tied to your ship
06. lost sunday
07. last love
08. diamond of the day
09. still looking for a home
10. for good again

(c) 2009 Centralny Dom Qultury Materiały dla prasy
Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o wydarzeniach:

Jestesmy rowniez na Twitterze: